Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta

Strój szkolny
stroje

„Jakże tu wszedłeś, nie mając stroju weselnego?” (Mt 22,12)


We Wspólnocie Szkół Katolickich w Chojnicach obowiązuje jednolity strój; inny przeznaczony na zajęcia codzienne, a inny na święta i uroczystości szkolne. Wychodzimy z założenia, iż nauka o stroju w życiu człowieka powinna być istotnym elementem wychowawczym. Strój naszych uczniów to zadanie przede wszystkim dla rodziców, ale także nauczycieli i wychowawców. Umiejętność dobierania stroju do okazji jest elementem zasad dobrego smaku i tonu. Reguły savoir-vivre – zachęcające do tego, by „wiedzieć, jak żyć” – podają również elementarne wskazówki dotyczące tego, jak się ubrać. Niewłaściwym strojem można dać o sobie samym negatywną opinię, można kogoś urazić, zlekceważyć lub poniżyć. Tego kulturalny człowiek powinien unikać. Umiejętność współistnienia z innymi wymaga zwrócenia uwagi na własny wygląd zewnętrzny.

W naszej szkole strój szkolny jest z jednej strony znakiem przynależności do pewniej społeczności uczniowskiej. Ma na celu ujednolicać względy estetyczne oraz dać szansę identyfikacji. Ma nadto eliminować dysproporcje pomiędzy bogatszymi a biedniejszymi dziećmi, których nie stać na markowe rzeczy. Nie to bowiem stanowi o wartości człowieka jakie dobra materialne on posiada, ale to, kim jest, co uznaje za ważne, jak się rozwija, a przede wszystkim, czy kocha i pragnie dobra drugiego. Przychodząc do szkoły, będąc uczniem, należy wyglądać jak uczeń. Strój nie powinien być niechlujny ani ekstrawagancki. Nie powinien prowokować ani budzić uczucia niesmaku u innych. Powinien być zawsze dostosowany do szkolnych okoliczności.


Uczniów naszych szkół obowiązuje zatem następujący strój:


1. Na co dzień koszulka polo z krótkim lub długim rękawem z wyszytym logo szkoły w kolorze granatowym, błękitnym lub białym. W przypadku koszulki polo z krótkim rękawem nie dopuszcza się noszenia innej odzieży spodniej, której elementy byłyby widoczne i zaburzające estetykę oraz jednolitość stroju szkolnego.


2. W chłodniejsze dni na koszulkę polo można założyć granatową bluzę lub granatowy sweter z wyszytym logo szkoły.

 

3. Galowy strój szkolny zakładany na uroczystości szkolne, religijne i państwowe składa się z:

 

a) dziewczynki: granatowej marynarki z wyszytym logo szkoły, białej koszuli pod marynarką oraz granatowej spódniczki.

 

b) chłopcy: granatowej marynarki z wyszytym logo szkoły, białej koszuli pod marynarką oraz granatowych spodni na kant.

 

ZAMÓW STRÓJ SZKOLNY

hasło do sklepu: chojnice