Dni adaptacyjne w naszym przedszkolu odbywają się przed rozpoczęciem roku przedszkolnego (koniec sierpnia) dla dzieci 3-4 letnich, które po raz pierwszy będą uczęszczać do naszej placówki. Zazwyczaj trwają one około dwóch godzin dziennie i pomogą dziecku poznać przedszkole, rówieśników oraz wychowawczynię grupy.
Adaptacja w przedszkolu jest procesem przystosowania się dziecka do nowych warunków przedszkolnych. Nowymi warunkami dla maluszka są nowe panie, inne dzieci, nowe miejsce, przestrzeń, inne zabawki niż w domu, a przede wszystkim brak mamy i taty w przedszkolu. Adaptacja jest więc ważnym procesem, od którego zależy, jak dziecko będzie się czuło i funkcjonowało w przedszkolu.
Należy zatem robić wszystko, aby adaptacja dziecka przebiegła pomyślnie i bezstresowo.
Czy można dziecko przygotować do przedszkola?
Dziecko można, a nawet trzeba przygotować. Adaptację można rozpocząć wcześniej rozmawiając z dzieckiem, o pójściu do przedszkola. Warto nastawiać maluszka pozytywnie, wskazując dużo potencjalnych atrakcji: nowi koledzy, koleżanki, inne zabawki, zabawy z innymi, śpiew piosenek, spacery, zabawy na placu zabaw.
Jak przygotować dziecko do przedszkola:
- Ważnym elementem w przygotowaniu do przedszkola i w adaptacji jest wcześniejsze nauczenie dziecka samodzielności. 3-latek powinien samodzielnie jeść, umyć buzię i ręce, ubrać się, sygnalizować swoje potrzeby (też te w toalecie), komunikować się z innymi. Panie w przedszkolu zawsze pomogą, ale ważne jest, by dziecko nie czekało na obsłużenie go, ale by próbowało być samodzielne. Bycie samodzielnym jest wielką frajda i sukcesem dla dziecka, dzięki któremu zdobywa pewność siebie.
- Przygotuj dziecku zestaw zapasowych ubranek (i bielizny) w podpisanej siateczce. Będą czekały w szafce i pomogą w razie potrzeby, gdy zupa zamiast do ust trafi na bluzkę, a piasek z piaskownicy zabarwi spodnie na inny kolor.
- Wygodne, nieskomplikowane ubrania pomogą w zabawie, skakaniu, bieganiu, malowaniu farbami, ale także pomogą samodzielnie skorzystać z toalety.
- Najlepsze kapcie, to kapcie wygodne, ze sztywną podeszwą, w dobrym rozmiarze, bo podczas biegania i zabawy szkoda czasu na wywrotki i bolące kolana.
- Przydadzą się chusteczki mokre i suche. Brudny nos przeszkadza w świetnej zabawie i szkodzi dobremu samopoczuciu.
- Warto być punktualnym, spróbujcie wyjść z domu wcześniej, pośpiech bardzo stresuje, a szkoda się spóźnić na czekające zabawy w przedszkolu.
- Przydatne jest podpisanie rzeczy dziecka. Gdy się zagubią, łatwo znaleźć właściciela.
Kilka przydatnych rad
Wielokrotnie czas adaptacji dziecka w przedszkolu jest także trudny dla Rodziców. Jednak nie musi być ona trudna, gdyż wszystko zależy od naszego podejścia jako dorosłych. Małe dzieci budują swój świat podobnie, jak my dorośli i to nasze postawy i zachowania najczęściej powtarzają dzieci. Dlatego mamy dla Was kilka rad, które może będą dla Was pomocne:
1.Mów prawdę, dotrzymuj słowa
- Nie oszukuj „Idę do auta”, „Zaraz wrócę”- to niszczy zaufanie
+ Powiedz kiedy wrócisz i kto odbierze przedszkolaka.
2. Pożegnanie
+ Ustalcie wspólnie sposób rozstania - żółwik, piątka, przytulas...
3. Postaw na samodzielność
- Nie wnoś dziecka na rękach do sali - zabieranie dziecka z rąk rodzica to nic miłego ani dla dziecka, ani dla nauczyciela, ani dla was.
+ Staraj się, by dziecko weszło do sali, pozwól by chwyciło nauczyciela za rękę.
4.Bądź dzielny
- Nie stój w drzwiach, nie nadsłuchuj i nie podglądaj zza okna, nie wracaj po 10 min.
+ Po pożegnaniu życz dziecku dobrego dnia i spokojnie wyjdź z przedszkola.
5. Stosuj miłe komunikaty
- Unikaj stwierdzenia „Nie bój się”, nie karz za płacz, nie strasz.
+ Życz dziecku miłej zabawy, dobrego dnia, zapewnij je, że je kochasz.
6. Zaufanie
+ Zaufaj nam, ponieważ z całych sił staramy się, by dziecko dobrze się czuło w przedszkolu.