Katolickie Przedszkole
w Chojnicach

Katolickie Przedszkole
w Chojnicach

Dni adaptacyjne


Dni adaptacyjne w naszym przedszkolu odbywają się przed rozpoczęciem roku przedszkolnego (koniec sierpnia) dla dzieci 3-4 letnich, które po raz pierwszy będą uczęszczać do naszej placówki. Zazwyczaj trwają one około dwóch godzin dziennie i pomogą dziecku poznać przedszkole, rówieśników oraz wychowawczynię grupy.

 

Co to jest adaptacja do przedszkola

 

Adaptacja w przedszkolu jest procesem przystosowania się dziecka do nowych warunków przedszkolnych. Nowymi warunkami dla maluszka są nowe panie, inne dzieci, nowe miejsce, przestrzeń, inne zabawki niż w domu, a przede wszystkim brak mamy i taty w przedszkolu. Adaptacja jest więc ważnym procesem, od którego zależy, jak dziecko będzie się czuło i funkcjonowało w przedszkolu.

Należy zatem robić wszystko, aby adaptacja dziecka przebiegła pomyślnie i bezstresowo.

 

 

Czy można dziecko przygotować do przedszkola?

 

Dziecko można, a nawet trzeba przygotować. Adaptację można rozpocząć wcześniej rozmawiając z dzieckiem, o pójściu do przedszkola. Warto nastawiać maluszka pozytywnie, wskazując dużo potencjalnych atrakcji: nowi koledzy, koleżanki, inne zabawki, zabawy z innymi, śpiew piosenek, spacery, zabawy na placu zabaw.

 

 

Jak przygotować dziecko do przedszkola:

 

 

 

 

Kilka przydatnych rad

 

Wielokrotnie czas adaptacji dziecka w przedszkolu jest także trudny dla Rodziców. Jednak nie musi być ona trudna, gdyż wszystko zależy od naszego podejścia jako dorosłych. Małe dzieci budują swój świat podobnie, jak my dorośli i to nasze postawy i zachowania najczęściej powtarzają dzieci. Dlatego mamy dla Was kilka rad, które może będą dla Was pomocne:

  

1.Mów prawdę, dotrzymuj słowa 

  

2. Pożegnanie 

 

 

3. Postaw na samodzielność 

 

 

4.Bądź dzielny 

 

5. Stosuj miłe komunikaty 

 

 

6. Zaufanie