Erasmus +LON

Obóz naukowy rozpoczął się w niedzielę 24.06., a zakończył się w piątek 29.06. Był on zwieńczeniem dwuletniego projektu naukowego, w który była zaangażowana nasza szkoła. 30 uczniów wraz z nauczycielkami p. Adrianą Tucholską, Aleksandrą Żywicką i Magdaleną Grala spędziło ten czas w Chmielnie na Kaszubach.

 

Grupa zebrała się przedpołudniem na przystanku w Chojnicach. Po przyjeździe każdy zajął swój pokój, mieli chwile na rozpakowanie po czym poszli na obiad. Po posiłku zaczęli tworzyć prezentacje w wcześniej ustalonych grupach. Atmosfera była przednia i każdy z zaciekawieniem wysłuchiwał owoce prac innych grup. Następnie zjedli kolacje i zajęli się aktywnością sportową. Na koniec dnia wszyscy byli wyczerpani i szybko zasnęli.

Dzień zaczął się aktywnie, ponieważ niektórzy z samego rana poszli biegać. Po śniadaniu ruszyli w stronę Warsztatu Ceramiki u Neclów. Poznali historię rodziny i mięli okazję stworzyć własne naczynia. Uczniowie mięli chwilę przerwy po czym ponownie zajęli się pracą w grupach. Zaraz po zjedzonym obiedzie grupa grała w gry planszowe lub bilarda. Wieczorem wspólnie obejrzeli film po czym udali się do swoich pokoi.

Nowy dzień zaczął się jak zwykle od śniadania, następnie każdy zaczął się wyrabianiem własnego chleba. Poznali dawną recepturę i dowiedzieli się wielu ciekawostek. Przy przygotowywaniu ciasta śpiewali wszystkim znane utwory. Później był czas na pracę jak i na zabawę.

W środę był zaplanowany spływ kajakowy, ale niestety pogoda pokrzyżowała plany. Zamiast tego połowa grupy pojechała na rajd rowerowy, a pozostali zajęli się malowaniem na szkle. Po zjedzonym obiedzie uczniowie ponownie pracowali w grupach. Po pracy był czas na nagrodę w postaci kina.

Z samego rana w czwartek pierwsza grupa udała się na rajd rowerowy, a druga malowała na szkle. Następnie ruszyli nad wodę opalać się i pływać. Tego dnia zakończyła się praca w grupach i każdy prezentował efekty swojej pracy. Wieczorem odbyło się ognisko, na którym piekli kiełbaski i kugle, a na koniec każdy otrzymał mały upominek od organizatorek. Zaraz po ognisku ruszyli na podchody. Rozwiązanie podchodów odbyło się w parku kamiennym, gdzie zrobili wspólne zdjęcie i podziwiali piękne widoki.

Ostatniego dnia każdy był zajęty sprzątaniem i pakowaniem. Pomimo smutku, który wiązał się z powrotem do domu każdy wrócił z uśmiechem na twarzy.

tekst Dominika Koniarska, Karina Plata

 

 

ob 2

Franciszek Kosobucki przy kole garncarskim wyrabia swoje naczynie.

 

 

ob 1

Warsztaty w zakładzie ceramiki Neclów. Michalina Wilk zdobi gliniany dzbanek.

 

ob 3

Praca w grupach w czasie zajęć TIK. 

 

ob 5

Katarzyna Waśkowska uczestniczyła w zajęciach informatyczno-interdyscyplinarnych. Podczas warsztatów TIK przygotowała dla swoich kolegów quiz Kahoot.

 

ob 7

Warsztaty przyrodnicze "Od ziarenka do bochenka". Uczniowie poznali proces wypieku tradycyjnego chleba.

 

ob 8

Wszyscy mieli okazję przesiać mąkę oraz mieszać masę chlebową. 

 

ob 9

Ciasto zostało włożone do foremek i pozostawione do wyrośnięcia...

 

ob 15

...aby później rozkoszować się smakiem świeżego chleba.

 

ob 11

Kolejny dzień obozu i rajd rowerowy w Kaszubskim Parku Krajobrazowym. Młodzież poznawała walory krajoznawcze regionu.

 

ob 12

 

ob 14

 

ob 13

Jedną z ciekawszych atrakcji był "zamek" w Łapalicach - wymysł bogatego ekstrawertyka, którego marzeniem było zbudowanie bajkowego zamku. Budowla nigdy nie została dokończona.

 

 

ob 21

Warsztaty malowania na szkle. 

 

ob 22

Odwzorowanie szczegółowych wzorów kaszubskich wymagało cierpliwości i precyzji. 

 

ob 16

Na zakończenie obozu odbyło się ognisko. 

 

ob 17

 

ob 18

Jednym z piękniejszych miejsc w Chmielnie był park kamienny. Ciekawa kompozycja parkowa z widokiem na jezioro. 

 

ob 19

Piękne widoki aż zachęcały do wykonania pamiątkowych fotografii.